Веснянки являють собою невеликі пігментні плями на шкірі, світло - і темно-жовтого кольору (горобини), переважно на обличчі, кистях рук, але іноді і на тулубі. Обумовлюються відкладенням в шкірі особливого барвника. Зазвичай вони з'являються у дітей в 5-6 річному віці, а після 30 років їх кількість зменшується; взимку бліднуть, з настанням літа темніють. Веснянки виникають переважно у рудоволосих і світловолосих. Передаються спадково. Колір веснянок (колір меланіну в них) може варіюватися від світлого засмаги до темно-бурого, в залежності від впливу Сонця і тепла. Сонячне світло не тільки може робити веснянки більш темними, але й провокувати вироблення нов
Симптоми і причини виникнення
Веснянки являють собою дрібні, розміром від просяного зерна до сочевиці, цятки, які мають бурувате або світло-жовте забарвлення. Вони абсолютно не підносяться над рівнем навколишньої шкіри, не лущаться. Зазвичай на шкірних покривах вони розташовані симетрично і схожі на розкидані хлібні крихти. Патологічний процес розташований на шкірі обличчя, шиї, грудей, спини, кінцівок, в області статевих органів. Якщо висипань дуже багато, то вони розташовані по всьому тілу, зливаються між собою, утворюючи в результаті дуже великі вогнища бурувато-жовтого кольору.
Веснянки виникають при дії на шкіру ультрафіолетового опромінення з боку сонця. В основному вони з'являються навесні і зберігаються протягом усього літа. Починається захворювання у дітей 7 - 10-річному віці. У осіб похилого віку вони стають практично непомітними і зникають. В осінній і зимовий періоди плями стають блідішими і можуть зовсім зникати, навесні ж вони з'являються знову. Під час висипань стан хворого залишається задовільним, ніяких суб'єктивних відчуттів не відзначається. Захворювання не є небезпечним, так як не має інфекційну, а спадкову природу. При дослідженні матеріалу, взятого від хворого, під мікроскопом виявляється велике скупчення пігменту меланіну в поверхневих шарах шкіри.
Лікування
З метою ліквідації шкірних проявів при веснянках застосовуються досить прості методи. Використовуються методики швидкого або повільного відлущування. Хворому призначають ртутні мазі різних концентрацій, починаючи з мінімальної і постійно підвищуючи її. Перед тим як застосовувати такі методики терапії, необхідно попередньо провести пробу.
Вона полягає в нанесенні тонкого шару мазі на здорову шкіру. Потім на це місце накладається пов'язка, яка знімається через добу. Якщо на шкірі не виявляється почервоніння, то можна починати повноцінне лікування. Є спеціальні розчини для нанесення на шкіру, метою яких є швидке відлущування верхніх її шарів. Застосовуються спеціальні мила, нічні маски. Використовують також нанесення на шкіру аплікацій різних лікарських препаратів. Для цього розчин наноситься на серветку, яка накладається на шкіру і покривається зверху шаром вощеного паперу. Такий компрес залишають на шкірі хворого на певний час, залежно від її індивідуальної чутливості.
При триманні аплікації протягом занадто тривалого часу може з'явитися почервоніння, набряклість. Іноді може розвиватися невеликий опік першого ступеня. На наступний день ці місця починають покриватися плівками буруватого кольору. В подальшому вони відпадають, веснянки на цьому місці повністю зникають. Рубцевих змін в області проведених процедур ніколи не залишається. Весь курс терапії повинен включати від 3 до 10 аплікацій. При локалізації висипань в області очних щілин, кутів рота аплікації проводити не можна. В цьому випадку роблять припікання вогнищ за допомогою ватного тампона, який намотують на паличку і змочують різними прижигающими речовинами. Для прискорення процесу відокремлення плівочок і скоринок після проведених аплікацій вогнища ураження змащуються спеціальними кремами.
Профілактика
Так як ми не в змозі змінити або вплинути на генетичний фактор, заходи запобігання веснянок включають захист від сонця і сонячних променів:
1. Використання сонцезахисних кремів (захисний фактор не нижче 30)
2. Потрібно носить широкі капелюхи або панами в літній час
3. Одяг також повинна захищати від проникнення променів (сорочки з довгими рукавами, довгі штани)
4. Потрібно уникати знаходитися на сонце в період, коли воно самий жаркий (з 10 годин ранку до 4 годин дня краще залишатися в будинку або в тіні)
В ідеалі, профілактика веснянок набагато ефективніше, ніж видалення веснянок. Видалення веснянок не завжди безпечно і ефективно.
Люди, які генетично схильні до появи веснянок, повинні застосовувати захисні заходи від сонця вже в ранньому віці. Найчастіше великої шкоди шкірі наноситься, коли дитина ще не досяг 18-річного віку.
Люди зі світлою шкірою більш схильні до сонячних опіків і появи веснянок, а також розвитку раку шкіри. Веснянки - це ознака чутливої шкіри, яка дуже вразлива до сонячних опіків і раку шкіри.
Комментариев нет:
Отправить комментарий